سنگ مرمریت زنجان برگرفته از کاخ اپادانا تولید شد

تغییر شکل فیزیکی و تجزیه شیمیایی بعدی  سنگ مرمریت زنجان مرمرهای دگرگون اغلب باعث ایجاد انواع رنگی و متنوع می شود. تجزیه هماتیت، لیمونیت قهوه‌ای، تالک سبز کم‌رنگ و به‌ویژه سرپانتین سبز یا زرد حاصل از فوستریت و دیوپساید به دست می‌آید که مشخصه اوفیکالسیت‌ها یا عتیقه‌های ورد است.

حرکات زمین ممکن است سنگ ها را بشکند و شکاف هایی ایجاد کند که پس از آن با رگه های کلسیت پر می شود. به این ترتیب تیله های برشی زیبا یا رگه دار تولید می شوند. گاهی اوقات قطعات شکسته شده توسط جریان سنگ مرمر تحت فشار نورد و گرد می شوند.

مرمرهای موسوم به اونیکس از مناطق متحدالمرکز کلسیت یا آراگونیت تشکیل شده است که از محلول های آب سرد در غارها و شکاف ها و اطراف خروجی چشمه ها ته نشین شده است.

سنگ

آنها به معنای دقیق، نه سنگ مرمر هستند و نه اونیکس، زیرا اونیکس واقعی یک کلسدونی نواری است که عمدتاً از دی اکسید سیلیکون تشکیل شده است.

سنگ مرمر اونیکس “آلباستر” قدیم بود، اما سنگ مرمر اکنون به عنوان سنگ گچ، یک سنگ سولفات کلسیم تعریف می شود. این تیله ها به دلیل وجود اکسید آهن معمولا قهوه ای یا زرد هستند.

نمونه های معروف عبارتند از: مرمر زرد عتیقه” از عتیقه های ایتالیایی، سنگ مرمر قرمز خالدار سینا از توسکانی، ذخایر بزرگ مکزیکی در در نزدیکی مکزیکوسیتی و در  کالیفرنیا، و سنگ مرمر اونیکس الجزایری.

در ساختمان های کارتاژ و رم استفاده شد و در نزدیکی عود عبدالله در سال 1849 دوباره کشف شد.سنگ‌های آهکی دگرگون‌نشده که تضادهای رنگی جالب یا بقایای فسیلی را نشان می‌دهند، به‌طور گسترده برای اهداف معماری استفاده می‌شوند.

سنگ های پالئوزوئیک از 251 میلیون تا 542 میلیون سال سن در بریتانیا، برای مثال، شامل “مرمرهای مادرپور” غنی از مرجان های فسیلی و “مرمر انکرینیتال” حاوی صفحات ساقه و بازوی کرینوئید با برش های دایره ای مشخص هستند.

سنگ‌های آهکی صدفی تخت‌های Purbeck، انگلستان، و سنگ مرمر ساسکس، هر دو مربوط به دوران مزوزوئیک از 251 میلیون تا 65.5 میلیون سال پیش از توده‌هایی از صدف حلزون‌های آب شیرین که در سنگ‌آهک آبی، خاکستری یا سبز قرار گرفته‌اند.

تشکیل شده‌اند. آنها مواد مورد علاقه معماران قرون وسطی بودند و ممکن است در کلیسای وست مینستر و تعدادی از کلیسای جامع انگلیسی دیده شوند.

سنگ آهک های سیاه حاوی مواد قیری که معمولاً در هنگام ضربه زدن بوی متعفن از خود متصاعد می شوند، به طور گسترده استفاده می شوند.

پتی گرانیت معروف بلژیک یک سنگ مرمر سیاه حاوی صفحات ساقه کرینوئید است که از خارپوستان فسیلی حیوانات دریایی بی مهرگان به دست آمده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.