محصولات پلاستیکی برلیان موجب کاهش سرطان می شود

محققان هشدار داده اند که نوعی بطری محصولات پلاستیکی برلیان بازیافتی که به طور گسترده استفاده می شود، مواد شیمیایی بالقوه مضر بیشتری را نسبت به بطری های تازه تولید شده وارد محتویات خود می کند.

محققان دانشگاه برونل لندن 150 ماده شیمیایی را پیدا کردند که از بطری‌های پلاستیکی به نوشیدنی‌ها نفوذ می‌کردند که 18 مورد از این مواد شیمیایی در سطوحی فراتر از مقررات یافت می‌شوند.

و آنها دریافتند که نوشیدنی هایی که با استفاده از پلی اتیلن ترفتالات بازیافتی بطری می شوند.

می توانند حاوی غلظت های بالاتری از مواد شیمیایی نسبت به نوشیدنی های بطری شده با استفاده از PET جدید باشند، که نشان می دهد مشکلات در فرآیند بازیافت ممکن است باعث آلودگی شوند.

PET ترموپلاستیک سومین نوع پلاستیک پرمصرف در بسته بندی مواد غذایی است که یکی از محبوب ترین کاربردهای نهایی آن در بطری های نوشیدنی یکبار مصرف است.

چنین بطری‌هایی همچنین یکی از رایج‌ترین اشکال زباله‌های پلاستیکی هستند که منجر به تعدادی ابتکار برای افزایش سطح بازیافت PET می‌شود.

یک دستورالعمل اخیر اتحادیه اروپا خواستار آن شد که بطری های PET تا سال 2030 حداقل 30٪ محتوای بازیافتی داشته باشند.

اما PET همچنین به عنوان منبع تعدادی از آلاینده های شیمیایی بالقوه، از جمله اختلالات غدد درون ریز مانند بیسفنول A، شناخته شده است که می تواند باعث اختلالات تولید مثل، مشکلات قلبی عروقی و سرطان، از جمله سایر اثرات نامطلوب شود.

محققان 91 مطالعه را از سرتاسر جهان که به آلودگی شیمیایی ناشی از بطری های پلاستیکی نگاه می کردند، بررسی کردند.

طبق مقاله منتشر شده در مجله مواد خطرناک، در بطری های PET بازیافت شده، بسیاری از آلاینده های یافت شده در نتیجه آلودگی مواد اولیه از جمله برچسب ها به وجود آمده اند.

محققان نوشتند: «این شواهد نشان می‌دهد که محصولات بسیار قابل بازیافت، مانند بطری‌های نوشیدنی PET، در صورت طراحی ضعیف می‌توانند برای بازیافت حلقه بسته مناسب نباشند.

به طور خاص، برای کاهش تعداد مواد شیمیایی موجود در نوشیدنی‌های بطری، این مطالعه نشان می‌دهد که می‌توان از فناوری موسوم به فرآیند «پاک‌سازی فوق‌العاده» استفاده کرد.

که از یک فرآیند سه مرحله‌ای برای تمیز کردن پلاستیک‌های قدیمی قبل از بازیافت استفاده می‌کند. شستشو، شستشوی گاز و شستشوی شیمیایی.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.